Jarmuż z ryżem, imbirem, szalotką i czosnkiem
Potrawa z woka żeliwnego.
Wspaniała aromatyczna i bardzo zdrowa przystawka bądź dodatek do ryb i mięs. Aromatyczny imbir w połączeniu z szalotką i czosnkiem przyjął świeży chrupiący jarmuż, a na koniec całość połączył ugotowany na sypko ryż. Wystarczy podać z odrobiną sosu sojowego, a będzie to przyjemna chwila dla podniebienia, które to lubi orientalne smaki.
Zapraszam.
- 250 g jarmużu świeżego
- 200 g ryżu białego długoziarnistego
- 2 szalotki
- 1 ostra papryczka
- 2 łyżki posiekanego świeżego imbiru
- 4 ząbki czosnku
- 2 łyżki oliwy (albo olej sezamowy)
- 1/2 limonki
- sól morska (opcjonalnie)
- pieprz biały (opcjonalnie)
- 1/2 łyżeczki curry
- 1 szczypta kurkumy
- 1 szczypta cukru trzcinowego
- 200 ml wody (do przyrządzenia potrawy w woku)
Mój sposób na ugotowanie ryżu białego długoziarnistego jest prosty, nie sięgam po przepisy za każdym razem lecz zawsze odmierzam 1 szklankę ryżu na 2 szklanki wody, wcześniej płuczę, oprószam solą i na małym ogniu gotuję około 15 minut. Nie mieszam. Po odparowaniu wody ryż jest sypki, można go wówczas przyrządzać na dowolne sposoby. W tym przepisie dodałam go do usmażonego lekko w woku jarmużu.
Do rozgrzanego tłuszczu w woku żeliwnym (u mnie oliwa) dorzucamy w kolejności posiekaną szalotkę, ostrą papryczkę, czosnek i imbir, trwa to bardzo krótko, przyprawiamy, dorzucamy opłukany jarmuż w kawałkach, chwilę smażymy, dolewamy wodę, chwilę dusimy całość, dodajemy sok z limonki, a na koniec ugotowany ryż. Mieszamy. Gotowe.
Cenię sobie gotowanie w woku za jakość dania, a zwłaszcza warzyw, które nie tracą swoich walorów, smaku, koloru, witamin, a przecież o to nam właśnie chodzi. Używam go więc od wielu lat. Nie niszczy się i nie traci na jakości. Generalnie w kuchni uważam należy zwracać bacznie uwagę na to w czym przyrządzamy dania i jak. Jakość produktów i całej gamy to przecież nasze zdrowie.
Smacznego!